25. 1. 2011

Huspenina

Huspenina sa u nás kedysi varievala len v zime po zabíjačke, keď sme mali domáce údené mäso. Pamätám sa, ako moja babka vždy postavila velikánsky hrniec plný koží a mäsa na sporák, v ktorom sa kúrilo drevom a celý deň pomaličky varila. Teraz varím huspeninu už len z kúpených surovín, preto som si tento rodinný recept upravila podľa svojich predstáv, ale vy si huspeninu pokojne môžete variť aj tým pomalým starodávnym spôsobom ...


  • cca 700g surové bravčové kože, paprčky alebo koleno,
  • cca 700g údené paprčky, kože, koleno (môže byť aj kus údeného mäsa),
  • 1 cibuľa
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 10 ks celé čierne korenie

Všetko dobre poumývam, ak sa dá, nakrájam na menšie kusy, keď nie nechám vcelku a dám do hrnca, pridám celú cibuľu, cesnak tiež celé strúčky a korenie. Zalejem vodou len tak, aby mäso bolo ponorené. Vody nedávajte zbytočne veľa (na toto množstvo surovín som dala asi tak približne necelé 2 litre vody) Nesolím, údenina zvykne byť dosť slaná. Ja varím v tlakovom hrnci minimálne 1 hodinu, vypnem a nechám ešte aspoň 2 hodiny v zatvorenom a natlakovanom hrnci dovariť (mám hrniec v ktorom sa jedlo ďalej varí aj po odstavení). Pred tým než zatvorím a natlakujem hrniec zoberiem penu, tak ako na každom mäsovom vývare (ďalšie informácie o varení v tlakových hrncoch nájdete TU). Ak budete variť klasicky tak aspoň 3 - 4 hod (môžete aj viac!) pomalým varom ako mäsovú polievku. Keď je huspenina uvarená tak ju precedím, cibuľu a cesnak vyhodím, oberiem mäso (ak tam nejaké je), dám do tanierov a zalejem vývarom. Môžete dať aj nakrájané kože, ak máte radi. Po vychladnutí dám do chladničky stuhnúť. U nás toto jedlo papáme s nakrájanou cibuľkou, pokvapkané octom a s čerstvým chlebíkom.
Ak robím huspeninu pre návštevu a chcem aby dobre vyzerala, pridám ešte do precedeného vývaru práškovú želatinu (asi 20g), aby mi huspenina po vyklopení pekne držala tvar. Odoberiem si z precedeného vývaru asi 2 dcl a nechám vychladnúť, do vychladnutého dám napučať želatinu aspoň na 30 min. potom ju zohrejem (nevariť!) tak aby bola tekutá a prilejem ku zvyšnému vývaru v hrnci, zmiešam a nalievam do formičiek vyložených fóliou, nechám dobre stuhnúť v chladničke a až potom vyklopím.
U nás sa toto jedlo volá huspenina, niekto tomu hovorí aspik a videla som už aj názvy sulc a studenô. V mojom okolí sa v každej rodine varí huspenina inak. Niekto varí huspeninu len zo surových koží a paprčiek,  ja kombinujem surové mäso s údeným a napríklad moja svokra varí huspeninu iba z údeného mäsa.
zdroj: náš rodinný recept

1 komentár:

  1. Kazdy vari inak huspeninu ,podla mna udene tam nepatri len cerstve maso ,do hotovej huspeniny na tanieri dobre posypem posekanym cenakom ,korenim musi to voniať lebo cesnak,korenie sa vo vareni vyvari strati chuť.

    OdpovedaťOdstrániť

Ď A K U J E M za návštevu môjho blogu a príjemný deň Vám prajem... JANA

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Vyhľadávať v tomto blogu

Loading

SUROVINY PODĽA ABECEDY

A  C  Č  G  H  J  K  M  N  O  Š  T  V  U  Ž 
iGurman - Gabrielov foodblog myTaste.sk